Witaj!

Przesłuchałeś właśnie podcast o Moim Planie B u Wynajmistrza Grzegorza Grabowskiego – cieszę się niezmiernie, że zdecydowałeś się zawitać i tutaj!

Po pierwsze dlatego, że z Grzegorzem znamy się już jakiś czas i połączyła nas wspólna pasja do osiągnięcia niezależności, nie tylko w sferze finansów. Owa niezależność leży u źródła powstania MPB – dlatego sądzę, że mimo iż widzimy się po raz pierwszy, nie będzie on ostatnim.

Po drugie dlatego, że zwyczajnie świetnie rozmawiało mi się z Grzegorzem, czego efektem jest ponad godzinne nagranie, w którym mogłem opowiedzieć Ci nieco szerzej o swojej drodze do wolności oraz tym, jakie nastawienie i przekonania temu towarzyszą.

Wiele rzeczy, które robimy na co dzień wynikają z tego, jakie historie ciągną się za nami – dla przykładu, swego czasu miałem bardzo negatywne nastawienie do kredytu, głównie motywowane tym, w jaki sposób moi rodzice do niego podchodzili i w jaki sposób się o nim wyrażali. 'Zbudowaliśmy ten dom bez złotówki kredytu’ – to chyba najbardziej zapadłe mi w pamięci hasło, którego wydźwięk nasilał się za każdym razem, gdy myślałem o jakichkolwiek inwestycjach w aktywa trwałe.

Dopiero po kilkunastu latach (!) tkwienia w tym przekonaniu dowiedziałem się, że istnieją dwa rodzaje kredytu: dobry i zły. Jeden z nich kupuje Ci rzeczy, na które tak naprawdę Cię nie stać, drugi niemalże toruje Ci drogę do wolności finansowej.

Gdyby nie zmiana myślenia i uwolnienie się od tego ograniczającego przekonania, dziś nie stałbym w miejscu, w którym jestem – a i z pewnością moje perspektywy kształtowałyby się zupełnie inaczej.

Dlatego też MPB jest miejscem, które ma zmieniać nas samych poprzez naukę. Moim najlepszym nauczycielem jest doświadczenie. Nie tylko moje własne, ale też innych osób, które spotykam na swojej drodze

I tym doświadczeniem staram się dzielić z innymi, zarówno podczas prezentacji na lokalnych spotkaniach czy ogólnopolskich kongresach, ale również i tutaj, na blogu.

Tutaj opowiadam, jak maksymalizować ROI na wynajmowanych mieszkaniach…

Większość dotąd opublikowanych artykułów dotyczy inwestowania. Pisałem o tym, jak inwestuję w akcje, w jaki sposób można skorzystać z okazji pojawiających się na rynku złota czy też o odpowiedniej strategii łączącej obydwa te rynki, a której wyniki zdecydowanie grzebią zwolenników tzw. 'kup i zapomnij’.

Oczywiście nie można tu pominąć wspomnianego w podcaście artykułu o mojej przekrojowej strategii inwestycyjnej (naprawdę solidna dawka lektury do przestudiowania) czy poradnika o budowaniu strumienia pasywnego dochodu.

Jednak inwestycje same w sobie to nie wszystko – niezmiernie ważne jest również odpowiednie nastawienie i przekonania.

Zaczynając od wspomnianego na wstępie kredytu pod inwestycję, przechodząc przez kwestię inflacji czy optymalizacji podatkowej – zawsze staram się nakreślić Czytelnikom czym różni się podejście praktyków rynku od mainstreamowej propagandy, służącej wąskiej grupie beneficjentów.

Pokusiłem się do tej pory również o przedstawienie kilku moich spostrzeżeń: na temat nadchodzącego kryzysu, perspektywy rozwoju rynku kryptowalut, prywatności w sieci czy obecnej polityki rozdawnictwa (i jej konsekwencji dla nas w przyszłości).

Jak na sam początek może być tego sporo – ale kto mówi, że na początku się skończy? 😉

Jak pisałem wyżej, jestem przekonany, że zostaniesz ze mną na dłużej. Samo oszczędzanie na kawach w Starbucksie nie doprowadzi Cię do niezależności finansowej, a wszystkim tym, którzy o niej marzą niezbędna jest solidna dawka edukacji. Dlatego sądzę, że tylko razem możemy stworzyć coś Wielkiego!